Социалната отговорност намалява рисковете в компанията ПДФ Печат Е-мейл
Новини - Общ характер
Сряда, 14 Декември 2011 14:24, CSR News

 

Интервю с Марина Стефанова, изпълнителен директор на Българската мрежа на Глобалния договор на ООН
© АНЕЛИЯ НИКОЛОВА
Г-жо Стефанова, как се зароди идеята за магистратура по корпоративна социална отговорност?

- Идеята е на Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ) и CSR Bulgaria. ВУЗФ е член на Българската мрежа на Глобалния договор на ООН и това е причината да бъде подкрепен от нас, още повече че той е един от университетите, които са най-близо до бизнеса и реагират най-бързо на нуждите на пазара. Нашата основна задача като Българска мрежа на Глобалния договор е във всички начални икономически курсове да има въпроси, свързани с корпоративната социална отговорност (КСО). Така ще знаем, че терминологията, понятията и общата култура на КСО се възприемат от всеки един студент, който учи икономика. Това, разбира се, не изключва специализация или допълнително усъвършенстване, а магистърската степен е най-добрият вариант. Има много голям интерес от студентите към КСО, аз получавам поне веднъж седмично молба да сътруднича на бъдещи магистри или доктори при разработването на техните материали с практически примери. Повечето са български студенти в чужбина, но има няколко и от наши университети. В тази връзка една такава магистърска програма идва точно навреме.


Какво представлява самата програма - колко време ще бъде обучението и какви дисциплини ще включва?

- Програмата е три семестъра, а за бакалаври икономисти - два. Предметите включват неща като екологично и социално счетоводство, бизнес етика и социално отговорни бизнес практики. Много важен момент е дисциплината "Финансиране дейността на КСО". В момента има само една магистърска програма по КСО в Софийския университет, в която се работи от гледна точка на човешките ресурси, не на финансите. Докато логиката на новата програма е да се докаже, че КСО не е въпрос само на човешки ресурси или PR. Финансовата страна на КСО като философия е свързана с намаляване на рисковете в компанията, това е инвестиция, а не разход. Затова финансовият мениджмънт е много важен, тъй като той ти дава възможност да бъдеш много по-аргументиран и убедителен за ползата от малките стъпки, които променят целия модел. Много е добре, че ВУЗФ пое инициативата, защото това означава, че икономистите припознават КСО като модел за качествено и ефективно управление на компаниите. Много е хубаво също, че се работи и с международната академия Intertek Academy на една от трите най-големи сертифициращи компании в света Intertek Moody. По време на обучението си всички студенти ще минат такъв курс и освен дипломата си за магистри накрая ще могат да вземат и сертификат за одитор на системи за КСО.

Как студентите ще добият практически умения?

- Студентите ще имат възможност да карат стаж при нас и накрая да получат сертификат за стажантска програма. Компаниите, които са наши членове, също ще ги канят на място, ще споделят опит, ще има срещи с експерти. Предвиждаме да раздаваме и стипендии, като условията за това предстои да се уточнят. Стажантите ще имат възможност да се включат както в наши проекти, така и в проекти на CSR Bulgaria. Те ще участват и в симулационния модел, който разработваме в партньорство със SOFIMUN (Sofia International Model United Nations). Считам, че програмата ще бъде изключително практична, близка до нуждите на бизнеса и до реалните проблеми.

Какви преподаватели ще водят магистърската програма?

- Има професори и доценти, които се занимават с устойчиво развитие и КСО от години. Те не са само от ВУЗФ, има и от Нов български университет, от Софийския университет, от Университета за национално и световно стопанство, защото това е интердисциплинарна специалност и във всеки от университетите се прави по нещо. Другата силна част е, че има включени експерти, хора с практически опит като нас от Българската мрежа на Глобалния договор на ООН, Intertek Academy и CSR Bulgaria, както и лектор от Министерството на труда и социалната политика, който ще говори за актуалните теми на КСО в България.

Инициативата ви не изпреварва ли осъзнатите нужди на бизнеса?

- Не, не ги изпреварва, по-скоро отговаря навременно на нуждите, защото тези хора ще излязат готови след година и половина. В момента компаниите, които са социално отговорни, възлагат дейностите по КСО на хора, които вече работят при тях. Това не е само поради факта, че е криза, а и защото КСО професията все още е някакво продължение в зависимост от това с какво се занимава компанията - дали това ще е човекът, който отговаря за стандартите по качество, безопасност и екология в някое производствено предприятие, или човекът, който отговаря за човешките ресурси например в консултантска компания. Засега обаче това не е човекът, който отговаря за финансите.

Считам, че това ще се промени, след като завърши първият випуск магистри. Искаме тези хора - бъдещи финансови мениджъри, да се научат да взимат управленски решения, базирани на трите стълба на устойчивото развитие. Да не гледат само коя е икономически най-изгодната оферта, а и коя е екологично и социално най-изгодната оферта. Когато взимат решения, да не питат само колко ще струва, за колко време ще стане и какво ще е качеството, а и какъв ще бъде въглеродният отпечатък, дали ще е полезно за хората в компанията и в общността, в която тя работи. Това е умението, което искаме да възпитаме - тези хора да се научат да мислят. Така всеки по веригата надолу ще търси отговора, т.е. практически ще упражнява устойчиво развитие. За да се случи това, ще трябват една-две години. Компаниите в България вече са започнали този преход, не знам дали се дължи само на кризата, или има и елемент на зрелост, но вече се забелязва. Затова мисля, че програмата е много навременна.


Източник: capital.bg

Автор: Иглика Филипова


Повече информация за магистратурата можете да намерите тук и тук.

Powered by Web Agency

 

CSR Видео

Най-четени статии

Новини България

Едно от най-мащабните събития за социални иновации ще се проведе в София на 26-27 ноември

На 26 и 27 ноември в Гранд Хотел София ще се проведе Международната конференция за социални иновации „Партньорство за промяна“. Тя ще предложи рядка възможност за среща на представители на...

Общество | CSR Events

Прочети..

Про-боно услугите в подкрепа на деца в риск - ефективна форма на корпоративна социална отговорност

"Корпоративната социална отговорност (КСО) става все по-припозната практика сред бизнеса в България. Тя засяга всеки един от нас, тъй като отразява основните ценности на обществото, в което живеем. КСО се...

Маркетинг обвързан с кауза | Фондация "За Нашите Деца"

Прочети..

Информационна среща: Образованието в уязвими общности – възможно

Информационна среща за партньорството си по проект „Ранно детско развитие в уязвими общности“ проведоха вчера в столицата „Фондация за социална промяна и включване“ и „Благотворителна фондация към Международен Женски Клуб-София“....

Общество | Фондация за социална промяна и включване

Прочети..