Между 10 и 14 февруари 2014, WWF събира в София 70 специалисти по горите от над 20 страни, за да се определят новите, амбициозни стратегии за опазването на световните гори. Изборът на София не е случаен – той показва значението на българските природни ресурси, уникалните гори и реки и важността от тяхното опазване от увеличаващата се активна човешка дейност в тях.
Докладът на WWF „Living Forests” показва, че горите са подложени на невиждан натиск – повече дървесина се използва за производството на енергия, повече земя се обезлесява за земеделие, новите пътища водят нови жители и индустрия около тях, а климатичните промени причиняват по-чести и по-екстремни метеорологични явления.
„Експертите на WWF от цял свят идват в София, за да определим заедно нови стратегии за спиране на обезлесяването и ерозията на световно ниво“, казва Род Тейлър, ръководител на световната горска програма на WWF.
„Горите са безспорно изключително важни за живота на Земята. Те са дом на невероятни животни и растения, те преработват огромни количества въглероден диоксид и ги превръщат в кислорода, който дишаме. Заради тях има валежи, а после те филтрират водата. Дървесината от добре управлявани гори е възобновяем източник, който може да се използва за хартия, опаковки, мебели, сгради и енергия. Не може да си позволи да загубим горите“, каза още той.
Централна и Източна Европа продължава да е приоритет за природозащитната работа на WWF. Търсят се решения, които да свържат бързоразвиващата се индустрия за производство на продукти от дървесина, които са необходими в живота на хората, с опазването на уникалните природни дадености на региона. Чрез инициативата „Зеленото сърце на Европа“ WWF работи за опазването на естествените богатства на България и другите страни в региона. Работата на WWF в България доведе до сертифицирането по FSC (сертификат за отговорно и устойчиво управление на гори) на над 400 000 хектара гори. Миналата година 4 500 хектара от дунавските гори бяха опазени след като WWF и други природозащитни организации се противопоставиха на спорна законодателна промяна.
Нов път и тунел край Шипка в Стара планина заплашва да унищожи девствена гора, която важно местообитание за мечки и вълци в национален парк „Българка“. В национален парк „Странджа“ най-големите непокътнати горски масиви от дъб и бук в югоизточна Европа са заплашени от строителство за масов туризъм.
Българските гори покриват 37% от територията на страната и са убежище за над 40 световно застрашени животни и растения. По-малко от 4% от тях обаче са стари гори. А къде са тези гори можете да видите с новата географско-информационна платформа на WWF - http://gis.wwf.bg/forests/.
|