19 от представените 348 проекта са тазгодишните победители в конкурса „Направи си сам”, организиран от екологично сдружение „За Земята”. Наградените имат 8 месеца за действие, стабилно менторско рамо за опора и осигурен микрогрант.
След интензивна работа и дълги дебати в състава на експертното жури екологично сдружение „За Земята” има удоволствието да представи първите 19 проектни предложения - победители в конкурса „Направи си сам”. Конкуренцията беше много голяма и само един от близо 20 проекта можеше да получи одобрение и финансова помощ. Имената на победителите и проектните им предложения са публикувани на сайта на организацията http://zazemiata.org/v1/Novini-CHetene.115.0.html?&tx_ttnews[tt_news]=243&cHash=abd9d98d62fa3cb4d5f1bb11c29e64ec . Остава малък награден ресурс, който ще бъде насочен към още няколко финалисти след провеждането на допълнителен кръг от интервюта. Резултатите от тях ще бъдат известни до един месец.
На снимката: Безкомпромисното ни жури в действие: - Радосвета Крестанова (с мачетето) - университетски преподавател в специалността екологичен мениджмънт, с дългогодишен опит в писането на проекти - Наталия Димитрова (с ножиците) - експерт по устойчива градска среда и регионално развитие, 15 годишен опит в писането на проекти - Илиян Илиев (с електрическия верижен трион) - еколог, със 17 годишен опит в писането на проекти и преподаване как се пишат проекти
До края на октомври тази година участниците в спечелилите проекти ще създадат тактилна градина, ще залесяват, ще отглеждат пчели, най-разнообразни растителни и животински видове, екологично чисти зеленчуци, плодове и гъби. В рамките на инициативите ще бъдат изградени зелени пространства, детски площадки, градини за обучение на открито. Безплатна електронна книга за екологичното строителство, екопътека и екстензивен зелен покрив са само част от целите на жадните за знания и нетърпеливите за действия. Земляните ще компостират, ще възродят традицията на старите кирпичени сушилни и позабравените начини за вкусно и здравословно хранене. Те ще обърнат внимание и на липсата на същински рекултивационни дейности след приключване на концесионните договори на въглищни мини в България.
„Направи си сам” ще промени в положителна насока живота на хората от Варна, София, Перник, Габрово и част от селата в областта, Монтана, Русе, Кърджали, Казанлък, Кардам, Ковачевци, Бяга, Желен, както и поречието на р. Камчия и местността „Червени камък”, Челопеч.
В различните проектни дейности е предвидено да се включат деца и младежи, бодра група пенсионери, бежанци, хора с интелектуални затруднения, представители на малцинствени групи и още много сърцати и смели земляни.
„В страната има явна липса на публични фондове, по които неправителствени организации, а не само общини и образователни заведения, могат да бъдат бенефициенти. Това пролича както от големия брой подадени предложения, така и от споделените впечатления на кандидатите по време на интервютата. Има огромен потенциал от гражданска енергия и идеи, които остават скрити за институциите”, каза г-жа Наталия Димитрова, член на експертното жури на „Направи си сам”. "Българските граждани все още трудно общуват с представители на бизнеса и иновативните компании, които могат да подпомогнат идеите им на местно ниво. Има голяма нужда и от стимулиране на дарителската култура и механизмите на т. нар. "crowdfunding" с цел подпомагане на подобни микроинициативи", добави г-жа Димитрова. Наталия Димитрова сподели още, че се чувства вдъхновена, горда и наистина радостна от повечето от проведените интервюта. „Те недвусмислено показаха, че има много достойни българи, особено в малките населени места, които не са се поддали на общата апатия, че в държавата ни нищо няма да стане, а с малки, но смислени и упорити стъпки вършат чудеса!”
В края на кампанията „Направи си сам” през октомври 2015 г. експертите на „За Земята” ще предоставят практични и ефикасни съвети към общините и местните организации как сами да осигурят микрофинансиране за зелени граждански инициативи.
|