Френска компания иска да превърне Айфеловата кула в огромен ботанически гигант, като покрие металните й подпори с мантия от 600 хил. растения, предаде "Ройтерс".
Планът да трансформира една от най-големите туристически атракции в света в огромен любопитен обект на околната среда засега е все още е мечтата на фирма за урбанистични консултации, която би придобила огромна слава, ако мечтата й се сбъдне.
Идеята, която досега не е била официално одобрена от управата на Париж, която стопанисва Айфеловата кула, ще трансформира зданието в нещо подобно на много високо коледно дърво.
"Джинджър" (Ginger) - консултантската фирма, която дава предложението, пусна изявление в сряда, 30 ноември, за да защити проекта си, в което твърди, че той ще символизира "помиряването" на природата и човечеството, когато световното население е вече 7 милиарда, голямата част от които населяват градска среда.
Във всички случаи това ще бъде най-амбициозното преобразяване в историята на кулата, построена от Густав Айфел за световното изложение през 1889 г.
Кулата, която претърпя по-малка реконструкция, като и бяха добавени 10 хил. лампички преди около десетилетие, всяка година привлича близо седем милиона посетители.
Ако бъде покрита с живи растения, се очаква да създаде и нова среда за много насекоми и птици, сред които и не толкова обичаните гълъби, които смущават много от обитателите на града.
В изявление на "Джинджър" се казва, че е задължение на инженерите да си представят ново бъдеще, в което природата е върната обратно в сърцето на града. Компанията трябва обаче още да поработи над това да убеди властите.
След като изявлението изтече във в. Le Figaro, компанията, която управлява кулата, пусна свой отговор, в който заявява, че нито тя, нито общината са запознати с предложението, публикувано в изданието.
Според вестника, който излезе и с доста технически детайли от предложението, идеята трябва да започне реализацията си в началото на следващата година и да монтира 12 тона тръби към скелето на кулата. Хилядите платнени торби, в които ще стои почвата и огромното разнообразие от растения, ще бъдат добавяни през втората половина на 2012 г. от най-ниската към най-високата част подобно на истинско растение.
Източник: dnevnik.bg
|