През 2012 г. светът продължава грижата си за околната среда. Едно от предстоящите събития е Конференцията на ООН за устойчиво развитие.
Форумът ще се състои на най-високо равнище в периода 20-22-и юни. Участие ще вземат държавните глави и официални представители на страните членки на ООН.
Успехът на конференцията зависи от предварителната подготовка на национално и регионално ниво, гласи сайтът, посветен на събитието. Там е достъпна информация за всяка от страните в Общността. Като отговорно лице за България е посочена Рада Чалъкова, национален координатор по докладването, старши експерт в отдел “Стратегии и програми за околна среда” към МОСВ.
Целта на срещата е да осигури обновяване на политическите задължения за устойчиво развитие, поставяне на нови цели, определяне на постигнатия напредък и ангажиментите, които са останалите неизпълнени.
Две са основните теми, върху които ще се концентрира конференцията – зелена икономика в контекста на устойчивото развитие и изкореняване на бедността и институционалната рамка за устойчиво развитие.
Събирането се състои в изпълнение на Резолюция A/RES/64/236 на Общото събрание на ООН.
В Резолюциите 64/236 и 65/152 на ООН е заложено да се състоят три предварителни срещи като подготовка за събитието – една през май 2010 г., през март 2011 г. и третата – непосредствено предхождаща конференцията.В подготовката на ООН са включени Изпълнителният комитет по икономически и социални дейности на Общността, Групата за развитие на ООН и Групата за управление на околната среда.
През 2012 г. се навършват 20 г. от първата среща на върха по въпросите на околната среда. Както през 1992 г., така и сега, събитието ще се състои в Рио де Жанейро, Бразилия. Затова и конференцията е известна като Rio+20.
През 1992 г. на срещата на върха се подписват три конвенции – Конвенция на ООН за биологичното разнообразие, рамковата Конвенция на ООН по изменението на климата и Конвенция на ООН за борба с опустиняването.
България ратифицира Конвенцията за биологичното разнообразие със закон, приет от 37-о Народно събрание на 29.02.1996 г. Конвенцията за изменението на климата става част от българското законодателство на 16.03.1995 г., а Конвенцията за борба с опустиняването влиза в сила у нас от 23.01.2001 г.
Конференцията през 2012 г. отбелязва още една годишнина – 40 г. от първата голяма международна политическа конференция, съдържаща словосъчетанитео „околна среда“ в заглавието си, съобщава Earth Negotiations Bulletin.
В сайта на престоящото събитие, всеки желаещ може да изрази съпричастността си към проблемите на околната среда в раздела „Count Me in“ като „забоде“ името си на карта на света в града и държавата, в които живее. Картата за момента изглежда така:
В страницата има опция „Съобщения на света“. Тя също е достъпна за всеки, който желае да остави послание, свързано с околната среда.
Автор: Анета Стефанова
Източник: energyonline.bg
|