Kрасив дизайн на лампи за улично осветление в Индия създаде дизайнерът Адам Миклошки. Те имитират структурата на стеблото и формата на листата на манго, като улавят не само слънчевата светлина, но и дъжда, използвайки и двата източника за захранване с енергия, пише GreenTech.bg.
Соларните клетки по върховете на листата са предвидени за използване в слънчеви дни. А когато вали, фуниевидната форма на „листата“ канализира водата, която се влива в „стеблото“. В последствие се задвижва турбина от водата и генерира енергия за лампите.
Дизайнерът казва, че „Впрягането на силата на слънцето и дъжда представлява основата на моята концепция“ и обяснява как според мусонния климат, значителните валежи и слънчевите часове след тях могат да се използват полезно.
Той решава, че подходящата фигура са листа и филизи на растения, тъй като са изключително важни за отводняването. Самата формата на манговите листа пък отговаря по функционалност, форма, а също така онагледява и културната история. В горната част на листото е благоприятно да се инсталират слънчеви клетки, а за събиране на вода дръжката може да отклони падналия дъжд. Светодиодите се захранват от акумулаторни батерии.
Според автора на иновацията е достатъчно да има отвор в основата на стълба, за да може водата да се излее, след като премине по „стеблото“. Светодиодните крушки са добър избор за максимално спестяване консумацията на енергия, затова дизайнерът предлага „презареждащи се батерии, които да се съхраняват някъде в стълба“.
Елегантното и красиво дизайнерско решение използва биомимикрията, като едновременно обещава практическото използване както на слънчева, така и на водната енергия за осветление на улиците. „Максимизирайки два естествени елемента, а не само един, за захранване на осветлението, са чудесен начин да се гарантира, че този дизайн е подходящ за места с променливо време – и че ще работи без значение дали вали, или пече“, казва Миклошки.
Източник: energyonline.bg
|