Съдът постанови окончателно: плановете за строежи на офшорката „Суис Пропъртис“ на Иракли са незаконосъобразни
Преди шест години шест човека легнаха под багерите на Иракли заради плановете на офшорката, регистрирана в кантона Цуг в Швейцария в израз на гражданската си позиция
С решение от 6ти юли 2012, Върховният Административен Съд отхвърли претенциите на Суис Пропъртис за изграждането на ваканционно селище на Иракли.
След повече от шест години, стотици акции, десетки хиляди подписи, изложби и концерти, кампанията на гражданска група „Да спасим Иракли“ спокойно може да бъде определена като успешна, след като Върховния Административен съд отсъди, че плановете на Суис Пропъртис в землището на с. Емона са незаконосъобразни, а решението не подлежи на обжалване. Делото се водеше с помощта и подкрепата на WWF -Дунавско Карпатска програма.
Кампанията беше сред първите, които успешно успяха да мобилизират гражданския потенциал на младите хора в името на обща кауза и успяха да бъдат фактор в обедняването на над 30 неправителствени организации и граждански групи в Коалицията „За да остане природа в България“.
Зад гражданска група „Да Спасим Иракли“ стои ентусиазмът на десетки хора, координирали и подпомагали кампанията, въвлекли в темата и хиляди други. Консолидирането на младите хора около опазването на дивия плаж беше един от първите актове на несъгласие с олигархична система, „произвеждаща“ незаконност и градяща се на апатията. За щастие, ефектът от кампанията не е само съдебното решение, но и активната нагласа на десетки хиляди хора, които припознаха каузата за гражданска активност по отношение на опазването на околната среда като своя.
За съжаление друг строеж – светкавично стигнал до крайна фаза от пролетта досега - започна в ляво от пътя към плажа, отново в местността Кладери. В момента експерти сравняват с доклада за оценката за съвместимост с построеното, след което гражданска група „Да спасим Иракли“ ще предприеме необходимите действия, ако бъдат открити нарушения.
Кратка хронология на случая:
- През май 2006 година започва кампания срещу плановете за строителство в местността Иракли – млади хора с телата си спират багерите. Следват стотици писма до Министерството на околната среда и водите с искане да бъде спрян официално строежа в Иракли на основата на НАТУРА 2000. Започват нестандартни протестни акции в София, Стара Загора и Варна. Случаят става гореща медийна тема.
- До края на 2006 и началото на 2007 НАТУРА 2000 става популярна в България (80% разпознаваемост), благодарение на същата гражданска енергия, а „Иракли“ става марка на младите, отговорни и креативни хора, осъзнаващи гражданската си сила (Втората разпознаваема „марка“ през 2007-2008 сред природозащитните кампании според проучване на WWF ). Кампанията за пръв път включва широка мрежа от млади хора от творческите професии – видео-артисти, музиканти, актьори, режисьори, ди джеи, фотографи и др.
- Започват „контра - протести“ на собственици и „инвеститори“ (като Николай Банев) в землището на с. Емона и кампанията за опазване на природата прераства в голямо гражданско обединение от над 30 НПО и неформални граждански групи в Коалиция „За да остане природа в България“ (Forthenature.org), инициирали масови улични шествия в защита на природата и други природни територии в страната.
- През 2007 България е член на ЕС и територия би следвало да е под закрилата на НАТУРА 2000, но Българското правителство забавя внасянето на документацията на зоната Иракли от НАТУРА 2000 с няколко месеца.
- През юли 2007, изпозлвайки като повод голямото наводнение на 2ри юли, община Несебър, за своя сметка - с обществени средства унищожава река Вая, изсичайки защитената лонгозна (заливна) гора и е издига дига, за да „предпазва от наводнения“, но всъщност да предпазва парцела на Суис Пропъртис, който е непосредствено до реката от наводнения. Според общината и инветситорите , изсеченото е „храсталак“ и „пущинак“. Именно този храсталак е обитание на десетки видове застрашени птици, заради които и зоната е в НАТУРА 2000
- През октомври 2007 година без да има Оценка за въздействие върху околната среда и оценка на въздействието върху НАТУРА 2000, фирмата започва незаконно строителство на своя комплекс и започва да продава апартаменти на зелено. Това предизвиква отново острата реакция на гражданите, които не са спирали да следят случая и да привличат медийно и публично внимание
- На 30 януари 2008 година Регионалното поделение на Министерството на околната среда и водите в Бургас издава заповед за спиране на незаконното строителство на хотела към него.
- Заради устието и лонгозната река на Вая, след жалба на „Да спасим Иракли“, срещу България е повдигната наказателна процедура от ЕК, като изискването към българското правителство е да рекултивира коритото на реката и премахне дигата, сложена неправомерно от община Несебър и инвеститора;
- Вместо да започне процедура по рекултивиране на защитената зона Регионалното поделение на Министерството на околната среда и водите в Бургас на 19 декември 2008 година издава решение, с което съгласува строителството на хотела след проведена процедура съгласно чл. 6 (3) на Директива 92/43 след като строителството е вече започнало (в нарушение на този член, който изисква въздействията на даден проект да се оценяват преди да бъде извършена дадена дейност и преди тя да бъде оторизирана)
- В резултат на това от тази дата започва дълга съдебна процедура с жалба внесена и водена от българския офис на WWF - Дунавско Карпатската програма, поел да помогне на гражданската група за Иракли в тяхната битка, водена 3 години и половина до крайният изход в полза на природата. Окончателно решение на последна инстанция юли 2012 година. Българският съд постановява – според направените експертизи проекта не отговаря на изискванията на НАТУРА 2000, кумулативните му ефекти водят до унищожаване на защитени крайречни гори и на местообитания на видра и блатна костенурка.
Гражданска група „Да спасим Иракли“ ще отпразнува успеха на гражданската активност и самосъзнание с Ираклийски акустичен концерт на брега на 21ви юли. Повече информация ще можете да научите от профила на групата във facebook.
Снимки от акциите и всичко, което се случваше през тези години, можете да откриете на сайта на гражданска група "Да спасим Иракли".
|