Технологията позволява на Степан виртуално да излиза от дома си и да прекарва целия учебен ден със съучениците си
Русначе, страдащо от левкемия, може да "ходи" на училище благодарение на робот, който го представлява в класната стая.
Не става дума за "сурогат", като във филмовата фантастика с Брус Уилис "Двойници" (2009 г.), а за друг вид технология, която позволява на Степан виртуално да излиза от дома си и да прекарва целия учебен ден със съучениците си.
От две години, откакто се разболяло от тежкото заболяване, момчето не може да излиза от дома си.
Степан може да контролира робота, разработен от руска компания, от разстояние, да забързва или забавя скоростта му, да движи главата му и т.н.
Роботът разполага с вградена уебкамера, микрофон и дори говорител, така че ученикът може да говори със собствения си глас, да участва в учебния процес и да бъде изпитван в реално време.
Майката на Степан е щастлива, че синът й не е откъснат от външния свят и връстниците си, че се смее заедно с тях.
Руската компания, създала робота, смята да развие допълнително концепцията му."На първо място трябва да го развием в социалния сектор, в образованието, здравеопазването. В страната ни има много хора с физически недостатъци, които се нуждаят от помощ", заяви представител на компанията.
Проблем е и че цената му обаче сега е 3000 долара, което го прави недостъпен за повечето руснаци с физически увреждания, получаващи крайно недостатъчна инвалидна пенсия. Без държавно финансиране, технологията едва ли би била оправдана от търговска гледна точка.
Източник: vesti.bg
|