Една от най-големите бариери за ангажиране на служителите с КСО дейности е, че те „просто нямат време” за да участват. Глупости. Според ново изследване, публикувано в Psychological Science и проведено от Wharton School в университета в Пенсилвания, Harvard Business School и Yale School of Management, когато хората доброволстват това всъщност ги кара да се чувстват сякаш имат повече време през деня.
Чувството, че имаш 24 часа
Кое е това нещо, което ни кара да чувстваме, че имаме повече време през деня, когато доброволстваме? Според статия за изследването, озаглавена „Когато даваш време, получаваш време”, помагането на другите повишава чувството за изобилие от време. Така че дори и да не можем да разтеглим 24-те часа, които имаме на ден, използвайки времето си да помагаме на другите ни кара да се чувстваме далеч по-ефективни и способни, а дните ни - по-„пълни” и завършени. И колкото по-завършени се чувстваме и че сме свършили много за времето, с което разполагаме, толкова повече време имаме.
Доброволчеството е пристрастяващо
Изследването открило още, че ако даваш времето си се чувстваш и по-склонен да се ангажираш с бъдещи ангажименти, независимо от натоварения график. Веднъж преживели „пълнотата”, което можем да получим от доброволческото време, ние сме по-склонни отново да даваме от времето си и в бъдеще. Така че, ако компаниите могат да насърчават служителите си да започнат да доброволстват – може би чрез организирани от компанията събития – те като граждани е много вероятно да продължат да се включват и в проекти на местни общности през цялата година.
Изследвания в действие
Така че следващият път когато се сблъскате с оплакването „Иска ми се да давам време за доброволчество, но просто нямам такова”, споделете, че всъщност даването на време за другите ще помогне човек да се почувства по-завършен и ще има повече време да се посвети на задачите, засипали деня му.
Източник: justmeans.com
|