Това показаха тестове направени на част от произведените в градината зеленчуци, (зеле, манголд), по отношение на тежки метали, нитрати и други вредни субстанции. Изследванията са направени в Централната лаборатория за химически изпитвания и контрол към Българска Агенция по Безопасност на Храните.
„Използваната от нас вода от река Аджибарица също бе изследвана по отношение на: активна радиация, цинк, желязо, феноли, олово, мед, кадмий, никел, хром, арсен и алуминний от лабораторията в ИАОС. Резултатите показаха, че стойностите на тези елементи са в незначителни количества, даже под определените за нормата такива.“сподели Петър Вълчовски, ръководител на проекта „Био градина Витоша“.
„Получените резултати ни дават основание, че е възможно отглеждането на екологично чисти продукти в градски условия. Производството на пресни и свежи зеленчуци от населението в границите на един град може да бъде ефикасно и даже да се превърне в забележителна индустриална ниша. Става въпрос за „отвоюване на земя в рамките на градските пространства", допълни Петър Вълчовски.
Първата градска експериментална био градина в София, (квартал Витоша улица професор Георги Златарски 18), отвори врати за посетители преди месец. За този период тя бе посетена от стотици заинтересувани любители на градското земеделие и живеещите в района деца, които взеха участие в различни семинари провеждани в градината. Градината е изградена с подкрепата на Столична Община и програмата Мтел еко грант.
|