https://www.csr.bg/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/447778csr_bg_planet.jpg https://www.csr.bg/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/772493csr_front_page_sustain.jpg https://www.csr.bg/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/338669csr_bg_cosmetic.jpg https://www.csr.bg/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/315181csr_bg_invest_in_human_capital_text.jpg https://www.csr.bg/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/862241csr_bg_wings_text.jpg https://www.csr.bg/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/917951csr_bg_grass_text.jpg https://www.csr.bg/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/243610csr_bg_sky_text.jpg https://www.csr.bg/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/444322csr_bg_ethics_text.jpg
13-годишен направи енергиен пробив ПДФ Печат Е-мейл
Новини - Околна среда и Екология
Понеделник, 22 Август 2011 12:03, CSR News

 

13-годишният Ейдън Дуайър е създал дърво със соларни клетки, което произвежда между 20 и 50% повече енергия от обикновен ред фотоволтаични панели

Докато повечето 13-годишни висят на компютъра, Ейдън Дуайър прекосява гората и наблюдава специфичния начин, по който се разклоняват дърветата.


По този модел седмокласникът от Норпорт, Ню Йорк, е създал дърво със соларни клетки, което произвежда между 20 и 50% повече енергия от обикновен ред фотоволтаични панели, съобщава сайтът за еконовини TreeHugger.com.

Младият учен любител е използвал поредицата от числа на Фибоначи - способна да опише редица закономерности и в природата - за да изнамери по-ефективен начин за събиране на слънчевите лъчи, обяснява местен сайт(виж и снимки).

Впечатляващите резултати са доказателство, че ако соларните клетки се разпределят и позиционират по оптимален начин, генерирането на енергия може драстично да се увеличи.

Изобретението спечели на Ейдън патент в САЩ - все пак става дума за рядко технологично откритие и за прекрасен пример как биомимикрията може да е от полза.

Към него вече проявяват интерес и предприемачи и компании, нетърпеливи да се възползват комерсиално от откритието. 

Експериментът в задния двор отнел на момчето месеци. Миналата зима той се разхождал в гората, отбелязвайки си моделите на разклоняване на дърветата - на какво разстояние, ъгъл и т.н.

Формулата, която извел, всъщност се срещала на много места в природата.

Най-забележителното е, че елегантното дърво на Ейдън се представило много по-добре не кога да е, а именно през зимата, когато слънцето е най-слабо. 

Ако такива дървета бъдат "посадени" на горещи, слънчеви през цялата година места, резултатите биха могли да са още по-поразителни.

Седмокласникът вече се радва на огромно признание. Неговото изобретение бе похвалено от Музея по естествена история в Ню Йорк, който го нарече "млад естествоизпитател на 2011 г."

Извън важните научни дела, Ейдън е като всички деца, обича да плува и да играе голф със семейството си. Искрено вярва, обаче, че ще остане посветен на науката през целия си живот.


Източник: vesti.bg

 

 

Powered by Web Agency

 

CSR Видео

Най-четени статии

Новини България

Едно от най-мащабните събития за социални иновации ще се проведе в София на 26-27 ноември

На 26 и 27 ноември в Гранд Хотел София ще се проведе Международната конференция за социални иновации „Партньорство за промяна“. Тя ще предложи рядка възможност за среща на представители на...

Общество | CSR Events

Прочети..

Про-боно услугите в подкрепа на деца в риск - ефективна форма на корпоративна социална отговорност

"Корпоративната социална отговорност (КСО) става все по-припозната практика сред бизнеса в България. Тя засяга всеки един от нас, тъй като отразява основните ценности на обществото, в което живеем. КСО се...

Маркетинг обвързан с кауза | Фондация "За Нашите Деца"

Прочети..

Информационна среща: Образованието в уязвими общности – възможно

Информационна среща за партньорството си по проект „Ранно детско развитие в уязвими общности“ проведоха вчера в столицата „Фондация за социална промяна и включване“ и „Благотворителна фондация към Международен Женски Клуб-София“....

Общество | Фондация за социална промяна и включване

Прочети..