Победа на български младежи на Европейския финален дебат на инициативата “Младежки парламентарни дебати” за въздействието на пластмасите върху околната среда
На финала в Рим, който се проведе на 16 март 2012 г. в парламентарната зала в сградата на вила „Боргезе” в Рим независимо жури състоящо се от политици, НПО, медии и лидери от индустрията oценяваха повече от 50 младежи от 5 европейски държави - България, Хърватска, Германия, Италия и Турция. Избрани бяха трима финалисти.
Българският отбор, подготвен и воден от Българска Асоциация Полимери, се представи убедително и заслужи първите позиции в класацията. Първото място бе присъдено на Светослав Костов от Американски колеж в София. Неговото представяне бе оценено като най-добро със силно представена и аргументирана реч за устойчивото развитие и ролята на пластмасите. Трето място - Георги Котов от Първа английска гимназия в София, десето място – Маргарита Тодорова от Американски колеж в София.
Младежкият парламентарен дебат бе открит от Francesco Ferrante, член на италианския Сенат. Той говори за положителното икономическо и екологично въздействие на индустрията за пластмаси и отговорността на производителите на пластмаси за устойчивото бъдеще. Въвеждащи изказвания в подкрепа и против пластмасите направиха Dr. Onno Gross, президент на Deep Wave и Giuseppe Lo Faso – Директор Производство на Polimeri Europa.
Младежите, предварително разделени на две групи, защитаваха своите позиции в подкрепа или против употребата на пластмаси за съхранението на климата и енергийната ефективност. В аргументите си против пластмасите учениците отбелязаха лошите навици за изхвърлянето на отпадъците от пластмаси и недобрите практики за управление на отпадъците от пластмаси. Посочена бе и необходимостта от научни изследвания за нови суровини, които лесно да се рециклират и да са биоразградими. Учениците изразиха и загрижеността си от риск за преминаване на вредни вещества от пластмасите в хранителната верига.
Основните аргументи в подкрепа на пластмасите се обединиха около идеята, че поведението на потребителите има ключова роля за минимизиране въздействието на пластмасите върху околната среда, както и бе отбелязана изключителната роля на иновацията и екологичните приложения на пластмасите за изолация, вятърни турбини и еко автомобили.
Участниците ни получиха заслужени признания от организаторите на събитието. Dr. Wilfried Haensel – Изп. директор на PlasticsEurope в Брюксел каза, че основната цел на инициативата Младежки парламентарни дебати е да повиши интереса на младите хора към важни за съвременното общество проблеми като изменението на климата, съвременните технологии за получаване на енергия и фундаменталната роля на пластмасите за обществото. Дебатът е най-ефективния начин учениците по-обстойно и критично да се запознаят с проблемите, като същевременно имат възможност да преодолеят своите притеснения при защитата на аргументите си.
БАП е удовлетворена от демонстрираните от българските ученици знания и умения за защитаване на гражданската си позиция. Пожелаваме на младите лидери нови успехи и вярваме, че те ще допринасят да живеем в един по-чист и по-добър свят.
|