Интервю с Емануел Кабрита, директор „Околна среда и социални инвестиции“ за Европа и Африка в КонтурГлобал
Емануел Кабрита е екологичен инженер с допълнителни специализации в областта на политиките по околна среда, здраве и безопасност на работното място и бизнес управление. Работил е в консултантски, одиторски и обучителни компании в Европа, както и във водещи организации по здраве и безопасност в Африка.
Кои са основните ценности и цели на КонтурГлобул в сферата на корпоративната социална отговорност /КСО/?
Мисията на КонтурГлобал е да придобива, развива и управлява енергийни мощности по целия свят, да подобрява условията на живот, като предлага надеждно и достъпно електричество. Ние насърчаваме икономическото развитие и социалното благополучие като работим за премахване на бедността и подобряване на общностите. Основен инструмент за това са социалните ни инвестиции и ангажираност към служителите.
КонтурГлобал е компания, в която здравето и безопасността на служителите ни и на членовете на общностите, в които работим, са поставени на първо място. Вярваме, че работната сила е най-ценният ни актив, както и че конструктивното общуване между служители и мениджъри е ключов компонент за успеха ни. Ето защо, сме прегърнали като свои ценности равнопоставеното третиране при наемане на работа, правата, обучението, развитието и заплащането на служителите, както и позитивната корпоративна среда.
Вярваме, че социалните проекти са част от бизнес развитието ни и в тази връзка сме създали своя стратегия за устойчиво развитие, която съдържа насоки относно разбирането ни в сферата на социалните инвестиции. Тя е в съответствие с политиките ни за социална отговорност, устойчива околна среда и антикорупция, и показва пълната ангажираност на компанията чрез:
- Придържане към най-високите стандарти за корпоративно управление и бизнес етика,
- Спазване на правата на човека и стандартите за работа, както и
- Ангажиране с местните общности чрез включване на всички заинтересовани участници и съгласувани целеви социални инвестиции.
Гари Левсли, изпълнителен вицепрезидент на КонтурГлобал и главен изпълнителен директор за Източна Европа, заяви наскоро, че общностите трябва да бъдат устойчиви, в противен случай ще загинем. Как големите компании могат да допринесат за това?
Пътят към устойчивост е този, при който всички потребности и цели, включително икономически, социални и екологични, се управляват така, че същевременно да се запази и гарантира за в бъдеще способността на природните екосистеми да осигуряват ресурси и да се поддържа цялостното екоравновесие, въпреки нуждите на обществото и тенденциите в икономиката, с оглед потребностите на настоящите и бъдещите поколения.
Нашата компания съсредоточава усилията си в производството на енергия, но ние знаем, че хората са основният стълб на успеха. Затова подкрепяме общностите в тяхното развитие във всички социални, икономически и екологични аспекти.
Можете ли да откроите основните различия, ако има такива, в сферата на управление на социалните политики и околната среда в Африка и Европа, от една страна, и България, от друга? Какво още могат да направят в това отношение българските енергийни компании и компетентни институции?
Всички бизнес подразделения на КонтурГлобал в Африка и Европа се стремят да отговорят на очакванията и изискванията, доброволни и задължителни, в сферата на опазване на околната среда и социалните дейности. Както се досещате, в Африканския регион срещаме допълнителни трудности. Там често липсват лесни решения, достъпни услуги и инфрасктруктура за управление на бизнеса и свързаните с него екологични необходимости. В Европа нещата като цяло текат по-гладко.
За енергийни компании с традиция, каквато е КонтурГлобал Марица Изток 3 в България, не е тайна, че печелившата формула за успешен бизнес е да имаме широки познания в сферата, в която оперираме, както и ясна визия накъде се движим, в каква посока искаме да растем, с идеята непрекъснато да надминаваме собствените си очаквания.
Oтносно пътя напред, то КГМИ3 и България без съмнение ще се развиват в посока на въвеждане на все по-изискващи политики на бизнес ниво и на ниво национална стратегия, за по-голям напредък на страната в паралелните сфери на икономика, околна среда и социални дейности, като една тройна основа за глобално устойчиво развитие.
|